Konferencje
-
Międzynarodowa konferencja naukowa: Erinnerung – Identität – Eigentum. Deutsches, jüdisches und ukrainisches Kulturerbe in Polen nach 1945 / Pamięć-tożsamość-własność. Niemieckie, żydowskie i ukraińskie dziedzictwo kulturowe w Polsce po 1945 r. Puszczykowo, 23.-25.09.2021
-
CfP Konferencja „Niekończący się” Michael Ende – sylwetka, sygnatura, strategie fantastyczne
-
Międzynarodowa Konferencja Naukowa Figury pamięci Czytanie – doświadczenie – emocje. Książki dla dzieci i młodzieży – teoria i praktyka odbioru ( IV) 1–3.06. 2018r. Instytut Filologii Polskiej Uniwersytet Wrocławski (pl. Nankiera 15, Wrocław)
Instytut Neofilologii Uniwersytetu Pedagogicznego zaprasza na czwartą międzynarodową konferencję naukową poświęconą Funkcji i znaczeniu chóru we współczesnym dramacie i teatrze. Konferencja pod hasłem „Dramat Współczesny” odbędzie się w dniach 23-25 marca 2017 r w Bochni. Szczegółowe informacje znajdą Państwo w Call for papers konferencji.
Zagadnieniami, na które organizatorzy pragną zwrócić szczególną uwagę są:
· wieloznaczność chóru jako elementu dramatycznego i teatralnego,
· pytanie o obecność chóru we współczesnych dramatach i inscenizacjach teatralnych oraz sposoby jej zastąpienia,
· ujęcie chóru we współczesnych adaptacjach tragedii antycznych,
· funkcje chóru z perspektywy współczesnych badań nad dramatem i teatrem.
-
Literatura a malarstwo, Warszawa, 1–2 kwietnia 2017
W dniach 1–2 kwietnia 2017 roku odbędzie się na Uniwersytecie Warszawskim międzynarodowa konferencja „Literatura a malarstwo”, organizowana w ramach międzyuczelnianego projektu „Literatura – Konteksty”, który jest realizowany przez Instytut Neofilologii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie i Instytut Germanistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Współorganizatorami konferencji są Zespół Badawczy LitLinAl w Instytucie Filologii Angielskiej i Germańskiej Uniwersytetu w Santiago de Compostela oraz Sekcja Germanistyki na Wydziale Nauk Humanistycznych i Kulturoznawstwa Uniwersytetu w Wuppertalu.
Tematyka konferencji koncentrować się będzie na zależnościach oraz analogiach między literaturą a malarstwem. Do zagadnień, na które organizatorzy chcieliby zwrócić szczególną uwagę, należą:
– ekfrazy poświęcone dziełom malarskim,
– malarstwo książkowe,
– malarstwo jako temat i motyw literacki,
– dzieła literackie inspirowane malarstwem,
– dzieła malarskie inspirowane literaturą,
– narracyjność w malarstwie,
– obrazowość w literaturze,
– teoria malarstwa a teoria literatury.
LINK: Cyrkularz konferencji (CFP)
LINK: Formularz zgłoszeniowy